Home / Publicisztika / Kabdebon János: Kézigránát

Tragikus. A politika harcászkodni kezd, és ártatlan emberek fizetik meg az árát. Meglett férfiember volnék, katonaviselt. Harmincöt évvel ezelőtt a szolgálat alatt nyolc hadgyakorlaton vettem részt, őrmesterként szereltem le. Egy hadgyakorlatról hazafelé a tiszti vasúti kocsiban üldögéltem (mint zászlóaljparancsnoki sofőr és századtechnikai helyettes), mikor a dandártörzsfőnök azt mondta, hogy – a fegyverállományunk állapota szerint – a környező országok bármelyike bottal megverne bennünket. Ebből is látható, hogy már akkor sem volt a helyzet magaslatán a sereg, de a legkevésbé sem volt felelőtlen. Valószínű, hogy azóta sokat változott a helyzet. Mindezt csak azért szántam bevezetőnek, mert mélységesen felháborít, ami történt. Éles gránátdobás?

A sorkatonákat a közelébe sem engedtük, míg legalább százszor nem gyakorolták el. A sereget nem azért találták ki, hogy majd megmagyarázzuk:

– Nem úgy gondoltuk!

A hadsereg életveszélyes, mert az élet kioltásához szükséges eszközökkel operál. Nem egy délutáni akciófilm, vagy videójáték! Legfőképp nem arról szól: „– Bocsánat rosszul mondtam, az nem a gyakorlógránát volt. Most próbálja meg ezzel!”

Hangsúlyoznám, hogy nem a hadsereg vagy az a katona követte el a hibát, hanem a hatalom, ami propagálni akart és játszani azzal, ami nem játék. Az emberi élet nem játék. Remélem tanultak belőle, mert itt kevés a bocsánat, és a magyarázat. Két ember élete tört ketté egy tizedmásodperc alatt. Tragikus. Állítólag volt pszichológiai szűrés is. Vajon milyen szűrésen mentek keresztül?„Na most ikszelje be, ha magát nem zavarja a gondolat, hogy az a gránát, amit eldob, legalább három embert tép cafatokra, és még négynek okoz életveszélyes sérüléseket attól függően, hogy védekező, avagy támadó gránát.”

Volt olyan sorkatona, aki a gyakorlógránáttól is annyira félt, amikor a kezébe adtuk, hogy úgy kellett lefeszíteni az ujjait róla. Egészséges ember nem akar szándékosan életet kioltani. Ellene mond mindennek, ami emberi. Bízom benne, hogy ez a hatalmi játszma nem kerül több ember életébe. Mert ha mégis, akkor az már nem tragikus, hanem embertelen.  

Kabdebon János legutóbb a Szöveten:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük