Home / Esszé / Ferber Katalin: Írógép-nemzetek (II.)

  1. Biztonságpolitika és gazdasági helyreállítás

Az Amerikai Egyesült Államok nemcsak katonai részvételével, hanem a Japánra ledobott két atombombával is bizonyította egyértelmű katonai fölényét a világ összes országával szemben.

A katonai fölény, amelyet 1990-ig hidegháborúként ismertünk, szinte automatikusan biztosította a katonai szövetség és a gazdasági helyreállítás elválaszthatatlanságát. A volt ellenséges két gazdasági hatalom, Németország és Japán gazdasági helyreállítása, pénzügyi és technológiai támogatása az USA részéről kizárólag e két ország Amerika melletti katonai elkötelezettségével valósulhatott meg.

Németország esetében ez a NATO-tagságot és állandó amerikai katonai bázist jelentett, Japán esetében pedig Okinava amerikai katonai bázisnak(amerikai protektorátusnak) való „átalakítását”. (Japán három másik régiójában is voltak, s vannak amerikai katonák, de Okinava ma is a legnagyobb bázis színhelye.)

 1972-ben ugyan Okinava visszakerült a japán kormány fennhatósága alá, de a katonai jelenlét a mai napig nem változott, mindössze az amerikai katonák létszáma csökkent.

Okinava katonai bázisként történő működtetése kiváltotta a japán kormány kérését, hogy az ország területén az USA ne helyezzen el atomfegyvereket.

A németországi Ramsteinben azonban jelentős mennyiségű amerikai atomfegyver van, de pontos számukat még a mindenkori német kormány tagjai sem tudhatják.

A kérdés természetesen az, hogy milyen összefüggés van a katonai szövetség és a háborút követő gazdasági újjáépítés között. (Időben ugyan nagy ugrás, de talán megengedhető: a 2004-ben az EU-hoz csatlakozó tíz állam is először a NATO-hoz történő csatlakozásról tartott népszavazást.)

Az amerikai katonai fölény rendkívül fontos volt ahhoz, hogy a „demokratikus” politikai rendszereket Amerika „megvédje” a kommunista befolyástól. Ennek rendkívüli jelentősége volt Japán esetében-s e védelemért cserébe az USA jelentős összegű segélyeket (Marshall-segély Németországnak) és technológiai, pénzügyi támogatást nyújtott Japánnak. A segélyek és amerikai szakértők segítségével irányított háború utáni békegazdaság megteremtése tehát szigorú katonai, szakértői ellenőrzés mellett zajlott mindkét országban. Ezek célja a „demokratikus”, pacifista rendszer megteremtése és megszilárdítása, valamint a két gazdaság teljesítőképességének növelése voltak.

Európa és Kelet-Ázsia gazdasági működése e két ország működőképessége nélkül puszta illúzió maradt volna.

A „szabad világ” megteremtése tehát meglehetősen költséges volt az amerikai kormánynak, de egyrészt a második világháború évei alatt az USA nemzeti terméke csaknem 50 százalékkal nőtt, másrészt a segélyek, katonai bázisok formájában megteremtett enklávék egyaránt busásan megtérültek. A gazdasági és pénzügyi konszolidáció Japánban és Németországban egyaránt amerikai szakértők közvetlen ellenőrzése és „tanácsadása” mellett zajlott, s a recept mindkét országban –  apró eltérések mellett – ugyanaz volt: a hiperinfláció megfékezése, az államháztartás rendbehozatala (szanálása), az „új” valuta árfolyamának amerikai rögzítése és a hadigazdaságra jellemző növekvő költségvetési kiadások lefaragása. Mindkét valuta, a nyugatnémet márka és a jen árfolyama az amerikai dollárhoz képest alulértékelt volt, amelynek egyik előnyös következménye a kivitel jövedelmezősége volt.

Míg Németország a hatvanas években többször is módosított a márka árfolyamán, Japán egészen a dollár aranyra történő átváltásának megszüntetéséig nem nyúlt a jen-dollár árfolyamához.(1971, Nixon-sokk, ahogy a japán kormány nevezte.)

Nyugat-Németország, Konrad Adenauer kancellársága idején a német gazdasági csodát teremtette meg, míg Japánban csaknem ebben az időszakban a nemzeti termék és az egyéni jövedelmek megduplázásának 10 éves terve Ikeda Hayato miniszterelnök regnálása alatt történt, melyet a gazdaság alig négy évvel később túlteljesített.

E rövid összefoglaló után következzen a kérdés, hogy mely tényezőknek köszönhető a két ország (történelmileg is) páratlanul gyors helyreállítása, a gazdasági, technológiai fejlődés világszínvonalú megteremtése?

Az első, s a két országban azonos (bár más eszközökkel megvalósított) tényező a földrajzi terjeszkedés, egyszerűbben a gyarmatosítás.

Későn jövő ország mindkettő (Anglia és Franciaország korábban modernizált), így Németország afrikai terjeszkedése olcsó nyersanyagokat és ingyen munkaerőt jelentett, míg Japán esetében Hokkaidó, Okinava, Tajvan annektálása után Korea következett. Japán e területeken saját modernizációs programját fejlesztette tovább, de erről később.

Mindkét ország nemzetteremtési stratégiája az etnikumuk felsőbbrendűségén alapult. A német „faj” már a tizenkilencedik század végén más etnikumokhoz viszonyítva – hiszen az etnikumok kizárólag egymással összehasonlítva sorolhatóak be – egyértelműen a „faji” hierarchia csúcsán helyezkedett el, s majd ezt az ideológiát fejlesztette a végsőkig, azaz más etnikumok megsemmisítéséig Adolf Hitler. Az ő ideológiájában vált egyértelművé a zsidóság faji megkülönböztetése, annak ellenére, hogy addig a zsidóság évszázadokon keresztül vallási közösség volt.

Hitler és a náci párt 1933-as hatalomra kerülését követően az ideológia törvényekbe foglalása – bár erről kevesen tudnak – az USA faji törvényeinek némileg módosított változatainak segítségével történt.

A japán etnikum felsőbbrendűsége a német gyakorlathoz képest némileg nehezebb volt, mert a japánság fogalmát létre kellett hozni, el kellett különíteni a többi ázsiai etnikumtól, s ennek ideológiai kettős pillére az egységes etnikum, valamint az ázsiai etnikumokhoz képest felsőbbrendű, azaz „fehér” faji ideológiát kellett teremteni.

Mivel Japán kizárólag ázsiai etnikumú területeket gyarmatosított, a gyarmatbirodalom megteremtése legitimálta a japán különleges „faj” létezését.

Ami pedig a német és japán területfoglalásokat illeti, előbbi esetben ez kizárólag katonai módszerekkel (más etnikumok megsemmisítésével és a hadigazdaság kiterjesztésével), míg a japán esetben a „modernizációs gyarmatosítás” eszköztárával, intézményeivel zajlott.

A német náci ideológia alapvetően „Nyugat- és demokráciaellenes volt” csakúgy, mint a japán.  Mindkét ország széleskörűen alkalmazta egyrészt a szovjet típusú közép- és hosszútávú gazdasági és pénzügyi tervezést, de eltérően a német gyakorlattól, ennek kipróbálása nagy méretekben a gyarmatosított területeken történt. Mandzsúriában, melyet Japán 1931-ben foglalt el, a bábkormány létrejötte után azonnal ötéves terv lépett életbe, melynek legfontosabb célja az iparosítás volt.

A német náci protektorátusok alapvetően katonai, pontosabban hadigazdasági gyakorlatra épültek, de a szovjet modell alkalmazása, a tervezésen kívül nem került bevezetésre.

Japán az amerikai Pearl Harbor-i támadást követően a japán gyarmatbirodalom teljes területén alkalmazta az állami irányítással (és szankciókkal) működő szovjet modellt, de államosításra egyetlen magáncég esetében sem került sor.  Helyette a magáncégek nyereségüket teljes egészében a cég beruházásaira kellett, hogy fordítsák. Veszteség esetén az állam garantálta a két százalékos nyereséget minden nagyvállalatnak.  Egyidejűleg a háború éveiben került sor a munkaerőpiac befagyasztására. és a háború után oly csodált életfogytiglan tartó foglalkoztatás bevezetésére, mely a nagyvállalatok szociális szolgáltatásaival egészült ki.

Miért nevezzük az 1931-1945 közötti japán gazdasági és pénzügyi rendszert fasisztának, akárcsak a németországit?

Bár a japán birodalom területén nem került sor koncentrációs táborok létesítésére, „csupán” a más ázsiai etnikumokon végzett (halálos kimenetelű) kísérleteket végző titkos laboratóriumok létrehozására 1931-től, a nevük mindenütt 731-es egység volt (U-731), és vegyi fegyvereket, halált okozó baktériumokat állítottak elő Japán legképzettebb biokémikusai.

Ezeket a biológiai fegyvereket adta át a japán kormány 1946-ban az amerikai megszálló csapatok vezetőjének, annak fejében, hogy a 731-es egységekben történtek nem kerülnek a tokiói peres eljárások közé (mely a nürnbergi perek japán megfelelője volt).

Kényszermunkára azonban a gyarmatbirodalom minden részén sor került, ahol a halálozási arány 50-70 százalék volt. A szervezett, katonai igényeket kiszolgáló kényszer-prostitúció áldozatainak száma a mai napig ismeretlen. A kínai, 1937. november–decemberében, Nankingban végrehajtott polgári lakossággal szembeni népirtás ugyancsak a japán etnikum felsőbbrendűségének jegyében zajlott.

Egyik országban sem volt azonban számottevő, tömeges ellenállás a faji ideológiát megvalósító rezsimmel szemben.

A háborút követő amerikai (és szövetségesei) által megvalósított tisztogatás Japánban és Németországban gátolta a gazdasági újjáépítést, így mindkét országban a szakképzett államapparátus nagy része (a megszállásuk éveit követően, vagyis 1952-től) tovább folytatta megváltozott célokkal tevékenységét. A hadigazdálkodás helyébe a stabilizálás, a társadalmi és politikai konszolidáció, valamint mindkét ország gazdasági teljesítőképességének növelése álltak.

A német és japán jóvátételi kötelezettségek ellenére, a hatvanas évek második felére mindkét ország a világgazdaság élvonalába került (vissza).

Japánban ezt fejlesztő gazdaság- és pénzügypolitikaként ismeri a történészek mindegyike, Németországban pedig szociális piacgazdaságként. A két stratégia látszólag nagyon különbözik, de mindkettő működésének legfontosabbja a szakképzett gazdasági és pénzügyi bürokrácia. A német szociális piacgazdaság a piaci verseny hátrányos társadalmi következményeit kompenzálta, a fejlesztő gazdaságpolitika pedig állami koordináció és kontroll segítségével korlátozta a belföldi piaci versenyt.

Mindkét ország legfontosabb jellemzője az élvonalbeli technológiával gyártott termékek exportja volt, s bár némi változás (rugalmasság) történt, a világpiac vezető ágazatait tekintve az exporttevékenységtől történő függés mindkét gazdaság fél évszázad óta tartó jellemzője volt.

Mindkét ország pénzügyi szektora ezt a célt szolgálta, így a csaknem két évtizeddel ezelőtt megkezdődött informatikai forradalomhoz történő alkalmazkodás kudarcot vallott. Az állami bürokratikus irányítás (és kontroll) képtelen volt gyorsan és rugalmasan alkalmazkodni a világpiac megváltozott keresletéhez, s emiatt maradtak a „hagyományos”, már kipróbált és bevált exporttermékek.

(Az egyetlen közös a két ország esetében az autóipar.)

Mindkét gazdaság (elsősorban politikai okok miatt) rendkívüli óvatossággal kezelte és kezeli a kínai működőtőke beruházásokat országa területén. A már egyesített Németország az EU (volt) legerősebb gazdasága lobbitevékenységének köszönhetően elfogadtatta Kína vezető kiviteli termékeinek vámmal történő korlátozását, holott a kínai közös gyártás (Németországban) lényegesen jövedelmezőbb lenne a német vállalatoknak is.

Japán pedig, bár erről sem tud a nagyérdemű, vállalati összevonásokkal és növekvő aggodalommal figyeli a kínai iparágak technológiai fölényét.

Érdemes idézni újra a Toyota (vállalatbirodalom) elnökének baljós nyilatkozatát a sanghaji üzleti útja után: „Mindaz, ami ma egy kínai elektromos autó működését biztosítja, az egyetlen Toyota gyártmányban sincs. Ezek a software-ek biztosítják a jármű korszerű környezetkímélő működését. Mi mindezzel elkéstünk.”

Nincs ez másként a német autóiparban sem, melyet jól példáz a VW autókonszern gyors leépítése és leépülése. Hiába, a világhírű német mérnökök között csak kevesen vannak, akik készek az informatikai forradalom termékeit tanulmányozni és alkalmazni. Elkéstek.

Berlin

Ferber Katalin esszéjének első része a Szöveten:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük